Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojej strony internetowej?

Bezpieczeństwo witryny internetowej jest niezwykle ważne dla firm każdej wielkości. Dbając o swoją stronę, właściciele firm zapewniają bezpieczeństwo sobie oraz dotychczasowym i potencjalnym klientom. Istnieje na to wiele różnych metod. Regularne aktualizowanie witryny oraz powiązanych z nią aplikacji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zmniejszenie jej podatności na zagrożenia, a jednocześnie na zachowanie jej stabilności i funkcjonalności.

Korzystanie z najnowszych i najbardziej stabilnych wersji aplikacji oraz języków skryptowych zwiększa prawdopodobieństwo, że witryna pozostanie bezpieczna. Po wykryciu luk w zabezpieczeniach „starych” wersji ich twórcy publikują aktualizacje albo sugerują poprawki. Aktualizując kod tak szybko, jak to możliwe, właściciele stron internetowych zapobiegają ewentualnym włamaniom. Dobry dostawca usług hostingowych gwarantuje klientom dostęp do najnowszych i najlepszych wersji oprogramowania.

Aby zmniejszyć ryzyko włamania na stronę, oprócz języków skryptowych warto też aktualizować aplikacje i oprogramowanie, z którego się korzysta. Jeśli witryna wykorzystuje system zarządzania treścią (CMS), jej administratorzy mogą otrzymywać powiadomienia o dostępnych aktualizacjach. 1&1 oferuje użytkownikom hostingu bibliotekę najpopularniejszych aplikacji, które można łatwo zainstalować w najnowszych stabilnych wersjach. Co więcej, niemal wszystkie aplikacje Click & Build w ofercie 1&1 (WordPress, Joomla, Typo3, Magento, Drupal itd.) można zainstalować w trybie Free Mode albo Safe Mode, aby dostosować aktualizacje zabezpieczeń do swoich potrzeb.

W trybie Safe Mode wszystkim zajmuje się 1&1, więc użytkownicy nie muszą się martwić o luki w zabezpieczeniach ani o konserwowanie kodu – aktualizacje oprogramowania i łatki bezpieczeństwa instalowane są automatycznie. Opcja ta ma jednak pewne ograniczenia, jeśli chodzi o indywidualne dostosowywanie witryny. Instalując aplikację w trybie Free Mode, użytkownicy zyskują znacznie większą elastyczność, która oznacza jednak dodatkową odpowiedzialność w zakresie samodzielnego dbania o bezpieczeństwo. Użytkownicy ci mogą otrzymywać od 1&1 powiadomienia e-mail o dostępnej aktualizacji. W zależności od preferencji, powiadomienia e-mail mogą dotyczyć nowych wersji aplikacji, wtyczek i/lub poprawek zabezpieczeń. Użytkownicy będą też otrzymywać powiadomienia o konkretnych problemach z bezpieczeństwem aplikacji lub niektórych jej wersji. Jako dodatkowy środek ostrożności, użytkownicy WordPressa mogą wykorzystać wtyczkę „Site Manager” (opracowaną przez 1&1), która ułatwia automatyczne aktualizowanie wersji, motywów i innych wtyczek.

Właściciele firm mogą również chronić swoją witrynę i jej gości za pomocą rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak SiteLock (dołączonego do pakietów 1&1 Unlimited i Performance). To prewencyjne rozwiązanie pozwala zabezpieczyć witrynę przed niepożądanym dostępem z zewnątrz z wykorzystaniem przestarzałego kodu. Jedną z wielu funkcji tej usługi jest skanowanie aplikacji zastosowanych w witrynie internetowej, które wykrywa ewentualne luki w zabezpieczeniach i powiadamia użytkowników o dostępnych uaktualnieniach i poprawkach. Może to oszczędzić twórcom witryn dużo czasu, zwłaszcza jeśli ich projekty wykorzystują oprogramowanie, które nie informuje bezpośrednio o dostępności aktualizacji.

Każdy projekt internetowy jest niepowtarzalny, a metody jego zabezpieczania mogą być różne. Twórcy stron internetowych powinni rozumieć zagrożenia, które niosą ze sobą przestarzałe wersje zainstalowanego oprogramowania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w nieustannie ewoluującym Internecie. Bez względu na wiedzę techniczną użytkownika, pakiety hostingu 1&1 oferują szereg rozwiązań, które pomagają w skuteczniejszym zabezpieczeniu witryny.

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz