Joomla! Bug Cleanup Sprint z ekspertem 1&1 Viktorem Vogelem

Każdy system CMS jest rodzajem oprogramowania, i jak każdy program może zawierać błędy w kodzie, które wymagają korekty. Joomla! nie jest tu wyjątkiem. Błędy w tym oprogramowaniu są sukcesywnie naprawiane przez społeczność programistów, tak jak na przykład podczas wyjątkowego wydarzenia Joomla! Bug Cleanup Sprint, które odbyło się niedawno w Manchesterze. Viktor Vogel, specjalista ds. Joomla! w 1&1 również wniósł swój wkład w udoskonalenie Joomli!

Viktor Vogel w Manchesterze dołączył do ośmioosobowego zespołu programistów z całego świata. Ich zadanie polegało na przetworzeniu wszystkich sprawdzonych wpisów w programie do wykrywania błędów (bugtracker), a następnie ich usunięciu. Celem było między innymi staranne sprofilowanie programu bugtracker, aby przyspieszyć aktualizacje CMS Joomla! Szczególną uwagę poświęcono programowi JoomlaCode Bugtracker, który nie był już w stanie dotrzymać kroku intensywnie rozwijającemu się od 2005 roku systemowi Joomla!

Po powrocie Viktor opowiedział nam o swoich doświadczeniach, czasie spędzonym w Manchesterze i wrażeniach z wydarzenia:

„Tradycyjnie imprezę organizował współzałożyciel Joomla! Brian Teeman. Szczególnie ucieszyło mnie to, że dzięki temu wydarzeniu spotkało się ośmiu znakomitych programistów z całego świata. Wszystkie osoby biorące udział w projekcie zostały osobiście zaproszone i pracowały na zasadzie non-profit. Mimo to zaangażowanie było ogromne, a wyniki bardzo satysfakcjonujące dla Joomla!

Oprócz ekspertów na miejscu zespół otrzymał także wsparcie drogą wirtualną – wielu specjalistów było dostępnych przez Skype. Pomagali przy rozwiązywaniu problemów i testowaniu projektów wprowadzanych korekt. Aby zadbać o dobrą atmosferę w zespole, skorzystaliśmy z funkcji „Volunteer Activity“ umożliwiającej wszystkim programistom śledzenie swoich postępów. Nikogo nie zaskoczyło, że Brian Teeman osiągnął najlepsze wyniki. Ja sam z ulgą zająłem drugie miejsce, mimo poważnej konkurencji (szczególnie ze strony Nicholasa K. Dionysopoulosa). Podsumowując, te nie całkiem na serio zorganizowane zawody były świetną zabawą i były znakomitą motywacją dla nas.

bigsprint2

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że impreza w Manchesterze zakończyła się pełnym sukcesem. Udało nam się rozwiązać aż 309 błędów oprogramowania, co znacznie przekroczyło nasze oczekiwania. Startowaliśmy z 381 nierozwiązanymi problemami bugtrackera i 448 wiadomościami Pull Requests z GitHub. Po tak intensywnym wysiłku możemy teraz kontynuować pracę z Joomla! dzięki nowej wersji bugtrackera „Joomla! Issue Tracker“.

bigsprint3

Ogromne podziękowania należą się Brianowi Teemanowi, który zaplanował każdą minutę tego wyjątkowego weekendu. Po dziesięciu godzinach wytężonej pracy współzałożyciel Joomla! zabrał nas do restauracji, która odzwierciedla multikulturowy charakter Wielkiej Brytanii. Resztę dnia spędziliśmy w małych pubach przy wieczornym piwie i rozmowach o naszych planach na przyszłość.

bigsprint4

Poświęcenie całej swojej energii w tak wyczerpujący projekt ostatecznie okazuje się mieć sens, bo robisz to, co kochasz, z ludźmi, którzy mają taką samą motywację, jak ty!” – podsumował Viktor.

Autorem wszystkich zdjęć do artykułu jest © Viktor Vogel. Zdjęcia są dostępne w jego albumie na stronie Joomla Bug Cleanup Sprint – Manchester photo album.

Kategoria: Firma | Wewnątrz 1&1
0 komentarzy0

Twój komentarz