Sześć sposobów na to, jak chronić swoje dane w Internecie

W dobie wszechobecnych technologii, które towarzyszą nam niemal w każdej sferze naszego życia, również działalność przestępcza zmieniła swój charakter i cechuje się obecnie „wyrafinowaną” formą  zagrożenia. Mimo tego, że w mediach dość często pojawiają się informacje o nowych cyberzagrożeniach, a firmy z sektora IT apelują o ostrożność w Internecie, sporo osób nadal, świadomie bądź nie, pada ofiarą cyberprzestępców.

Niedawno pisaliśmy na blogu o kradzieży ponad 1,2 mln poświadczeń logowania — największej znanej kradzieży tego rodzaju. Rosyjska grupa hakerska zgromadziła w nielegalny sposób dane z około 420 000 witryn internetowych. Wczoraj świat obiegła informacja o wycieku danych do logowania do aplikacji Dropbox. Właśnie z powodu takich incydentów zaleca się częste zmienianie haseł, a także ustawianie różnych haseł do różnych witryn. W rezultacie niedawnych wydarzeń amerykańska agencja FBI opracowała krótki poradnik, aby zachęcić internautów do chronienia swojej tożsamość w sieci.

1. Znaj i korzystaj z ustawień zabezpieczeń w komputerach domowych i sieciach bezprzewodowych. Jednym z najczęstszych błędów z perspektywy bezpieczeństwa w Internecie jest brak zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Wiele osób nie zmienia domyślnej nazwy użytkownika i hasła dostępu do domowego Internetu, które łatwo jest odgadnąć. Dowiedz się, jak zmodyfikować te ustawienia, i zmieniaj je często.

2. Zastanów się, zanim skomentujesz lub opublikujesz coś na stronie internetowej. Pozornie niewinne komentarze, a nawet zdjęcia mogą zawierać osobiste informacje, które mogą doprowadzić do kradzieży danych. Upewnij się, że nie publikujesz żadnych informacji, których można użyć przeciwko Tobie.

3. Zachowaj ostrożność, kiedy otwierasz służbową lub prywatną wiadomość e-mail. Jedna z najstarszych metod kradzieży danych jest zarazem najbardziej skuteczna. Wiadomości wyłudzające dane próbują nakłonić użytkownika do kliknięcia w złośliwe łącze, które po aktywacji może zainfekować komputer i narazić użytkownika na kradzież danych.

4. Regularnie wyszukuj swoje nazwisko w Internecie. W ten sposób dowiesz się, czy i jakie informacje o Tobie są już publicznie dostępne w sieci.

5. Jeśli to możliwe, włącz podwójne uwierzytelnianie osobistych kont e-mail. Podwójnego uwierzytelniania często używa się w celu zalogowania się na koncie e-mail z nieznanego komputera lub urządzenia. Dzięki takiemu zabezpieczeniu kradzież hasła nie wystarczy, aby uzyskać dostęp do Twoich informacji, ponieważ będzie to wymagało drugiego etapu uwierzytelniania (zwykle poprzez podanie numeru telefonu komórkowego lub wpisania dodatkowego hasła, które otrzymasz bezpośrednio przed logowaniem np. w wiadomości SMS).

6. Precyzyjnie monitoruj swoje internetowe operacje bankowe. Najlepszym sposobem ustalenia, czy ktoś włamał się na Twoje konto w banku jest regularne śledzenie wydatków i jak najszybsze zgłaszanie podejrzanych transakcji.

To tylko sześć prostych sposobów na ochronę tożsamości i danych w Internecie. Jeśli znacie lub używacie jakichś dodatkowych metod, to dajcie nam znać w komentarzach!

 

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz