Banki zdjęć, do których warto zajrzeć

Jak wynika z badań firm 3M Corporation i Zabisco, aż 90% informacji trafia do nas dzięki obrazom i te są przetwarzane 60 tysięcy razy szybciej, niż informacje przekazywane w innej formie. Oznacza to, że grafiki, których używasz na swojej stronie, odgrywają kluczową rolę w jej ogólnym designie i przekazie, który ze sobą niesie. Nie zawsze jednak masz możliwości, by tworzyć je samemu. Z pomocą przychodzą w tym wypadku banki zdjęć.

Dobrze jest jednak wiedzieć, z których korzystać, zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczonymi zasobami. W tym zestawieniu prezentujemy kilka stron, które oferują spory wybór dobrych obrazów do wykorzystania na Twoich stronach. Niektóre są całkowicie darmowe, inne oferują grafiki odpłatnie. Warto pamiętać, że niezależnie od licencji, w dobrym tonie jest dołączyć informacje o autorze treści, nawet jeśli nie jest to wymagane.

Poniżej znajdziecie propozycje banków oferujących bezpłatne zdjęcia:

Freeimages (www.freeimages.com)

W tym serwisie dostępnych jest ponad 350 000 bezpłatnych zdjęć i ilustracji — jak w większości darmowych witryn, będziesz musiał się zarejestrować, aby coś pobrać, ale znajdziesz tu wszystko od fotografii krajobrazowej i technologicznej do rysunków wektorowych i ikon. Sprawdź tylko ograniczenia licencyjne (najłatwiej pracuje się ze standardowymi ograniczeniami), zanim pobierzesz je i dołączysz do swojej witryny.

Morguefile (www.morguefile.com) 

Kolejny serwis oferujący m.in. bezpłatne zdjęcia przy wyborze odpowiedniej opcji. Należy jednak zaznaczyć, że większość zdjęć nie jest zrobiona przez profesjonalnych fotografów. Serwis działa również na zasadzie agregatora, prezentując wyniki wyszukiwania w innych bankach zdjęć.

Unsplash (www.unsplash.com)

Bank zawierający dużo ciekawych zdjęć, które idealnie się nadają do wykorzystania na blogu lub stronie o tematyce lifestyle’owej. Serwis nie posiada jednak wyszukiwarki, co jest poniekąd kłopotliwe. Jeśli jednak ustawimy kafelkowy widok strony, to zdjęcia zostaną wyświetlone w postaci miniatur, co ułatwi przejrzenie zasobów witryny. Wszystkie zdjęcia są bezpłatne.

Picjumbo (www.picjumbo.com)

Nieustająco rozwijający się serwis oferujący aktualnie kilkaset fantastycznych zdjęć w bardzo dobrej jakości. Zdjęcia są podzielone na kategorie, które ułatwiają wyszukanie odpowiedniej grafiki.

IM Free (www.imcreator.com/free)

Interesujący serwis, oferujący w zależności od wybranej kategorii od kilku do kilkuset zdjęć w dobrej jakości. Dzięki przejrzystemu układowi strony z łatwością znajdziesz zdjęcie, które będzie pasować do Twojej strony. Zdjęcia są bezpłatne, jednak użycie większości z nich wymaga podania źródła i autorstwa zgodnie z licencją Creative Commons 2.0.

New Old Stock (www.nos.twnsnd.co)

Nietypowy bank zdjęć ze starymi fotografiami i plakatami z publicznych archiwów. Przed użyciem warto sprawdzić licencję.

Splitshire (www.splitshire.com)

Ten bank zdjęć zawiera bardzo dobre zdjęcia w 16 kategoriach tematycznych, a także oferuje sprawną wyszukiwarkę i częste aktualizacje zasobów.

Flickr (www.flickr.com)

Flickr jest pełen świetnych zdjęć, a niektóre z nich można bezpłatnie wykorzystać do własnych celów dzięki licencji Creative Commons. Aby je znaleźć należy zastosować filtr „Creative Commons” przy wyszukiwaniu. Jeśli chcesz użyć obrazów w komercyjnych celach albo najpierw je zmodyfikować, musisz zaznaczyć odpowiednie opcje. Ze względu na ogromną ilość zdjęć trzeba uzbroić się w cierpliwość, by znaleźć odpowiednie.

Płatne serwisy

iStockPhoto (www.istockphoto.com)

Jeśli szukasz profesjonalnych obrazów wysokiej jakości – zarówno zdjęć, jak i ilustracji wektorowych – i jesteś gotowy za nie zapłacić, oczywistym wyborem jest iStockPhoto firmy Getty. W przypadku okazjonalnego użytku możesz kupować kredyty, ale jeśli regularnie potrzebujesz setek obrazów, znacznie bardziej opłaci się subskrypcja. Do użytku na stronach internetowych zwykle wystarcza licencja standardowa.

Shutterstock (www.shutterstock.com)

Ta alternatywa dla iStockPhoto jest droższa, ale oferuje ponad 40 milionów obrazów i działa w podobny sposób. Podobnie jak w przypadku iStockPhoto, obrazy JPEG zoptymalizowane pod kątem stron internetowych kosztują mniej, niż duże zdjęcia wysokiej rozdzielczości.

Fotolia (www.pl.fotolia.com)

Fotolia oferuje ponad 30 milionów zdjęć, a jej oferta jest atrakcyjna dla mniejszych firm dzięki konkurencyjnym cenom oraz różnym opcjom płatności, takim jak „pay as you go” (płacenie za faktycznie wykorzystane obrazy) oraz pakiety subskrypcji.

iClipart (www.iclipart.com)

Ta witryna podobno jest największym na świecie zbiorem rysunków typu clipart, liczącym niemal osiem milionów obrazów. Jeśli szukasz elementów ilustracyjnych, a nie zdjęć, warto do niej zajrzeć. Oferowane subskrypcje są bardzo konkurencyjne cenowo.

Serwisów oferujących dobre zdjęcia jest naprawdę dużo, my opisaliśmy zaledwie kilka, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Jeśli znacie jakieś ciekawe banki – dopisujcie w komentarzach!

 Zdjęcie: Freeimages.com, autor: jairo velasco

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz