Jak stworzyć poprawny adres e-mail

W naszej kolejnej wskazówce blogowej chcielibyśmy podpowiedzieć, jak dobrze wybrać adres e-mail dla swojej firmy i swoich pracowników. To dość istotny element, ponieważ wybór intuicyjnego i łatwego adresu skrzynki pocztowej w Twojej domenie powinien pomóc klientom w kontakcie z Tobą, nawet gdy nie mają tego adresu przed oczami.

Skrzynka główna

Często zastanawiamy się jaki główny adres e-mail wybrać – biuro, info czy może kontakt w adresie domeny internetowej? Generalnie zależy to od rodzaju działalności jaką prowadzisz oraz od wielkości Twojej firmy. Jeżeli firma jest mała, bądź pracujesz na zasadzie Home office, tworzenie wielu adresów  e-mailowych nie ma sensu – jeden ogólny w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli prowadzisz firmę średnią lub dużą, która ma kilka działów – warto utworzyć adresy dla każdego działu osobno.

Powszechnym standardem w Polsce stał się adres biuro@nazwadomeny.pl. Jest to najbardziej rozpoznawalny adres e-mail pasujący do większości przedsiębiorstw. Warto także rozważyć adres taki sam jak nazwa domeny – warunek jest jednak taki, że domena musi być krótka – tylko wtedy ma to sens, np. firma@firma.pl. Rozszerzenia info czy kontakt nadają się bardziej na adresy infolinii czy obsługi klienta – taki adres jest bardzo ogólny i raczej dedykowany firmom usługowym. My polecamy dwa rozwiązania na adres ogólny firmy – biuro i firma@firma.pl. Oczywiście jeżeli firma jest większa, warto pomyśleć o kilku adresach. Jeden może być dedykowany informacjom o ofertach (np. info@), drugi związany z płatnościami (platnosci@, finanse@), jeszcze kolejny do obsługi partnerów oraz kontrahentów (partner@).

Skrzynki pracowników

Tu także koncepcji jest wiele i każda ma swoich zwolenników. Są przypadki podawania imienia i nazwiska, z kropkami lub bez, pierwszych liter imienia i następnie nazwiska – także z kropkami lub bez. Dobrym standardem jest podawanie imienia i nazwiska w nazwie domeny (np. imie.nazwisko@nazwadomeny.pl). Taki adres nie powoduje zamieszania i jest najłatwiejszy do zapamiętania. Istotnym pytaniem jest czy używać kropki pomiędzy imieniem i nazwiskiem czy pisać adres ciągłym tekstem. W tym przypadku bardziej popularny jest format imie.nazwisko z tego względu, że kropka w postaci separatora minimalizuje prawdopodobieństwo popełnienia błędu w momencie wpisywania adresu. Dlatego naszym zdaniem warto właśnie taką koncepcję przyjąć.

W dzisiejszych czasach, w dobie pełnego i powszechnego już dostępu do Internetu każdy pracownik, który potrzebuje szybkiego kontaktu powinien mieć służbową skrzynkę pocztową. Hostingodawcy (w tym także 1&1) oferują w pakietach hostingowych zazwyczaj tak dużą liczbę skrzynek, że nawet dla większych przedsiębiorstw nie powinno być to problemem. Często także skrzynki takie mają możliwość „połączenia” ich z urządzeniami mobilnymi – np. smartfonami. Daje to pracownikom możliwość szybkiej reakcji i kontaktu np. z klientem albo centralą firmy.

GrafikaFlickr, autor: Keri J

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz