Dekalog prowadzenia firmowego konta na Twitterze

Media społecznościowe to bardzo dobry sposób na promowanie firmy w Internecie i zyskanie nowych fanów. Twitter, obok Facebooka, jest jedną z najpopularniejszych sieci społecznościowych i oferuje dodatkowy kanał komunikacji z klientami. Zaletą Twittera jest możliwość szybkiego i bieżącego informowania swoich odbiorców o ważnych wydarzeniach dotyczących Twojej firmy lub branży. Twitter jednak wyróżnia się na tle innych mediów społecznościowych. Poniżej postaramy się wyjaśnić, co należy robić, a czego się wystrzegać podczas prowadzenia firmowego konta na Twitterze.

Dowiedz się, jak działa Twitter

Założenie konta i rozpoczęcie „tweetowania” nie jest skomplikowane, ale Twitter hołduje zasadzie „im krócej, tym lepiej”: każdy wpis może liczyć najwyżej 140 znaków. Warto zatem nauczyć się formułować myśli zwięźle i optymalnie używać Twittera. W tym ostatnim pomocne są bezpłatne serwisy do skracania adresów URL, takie jak http://bit.ly. Dzięki temu udostępnione odnośniki będą miały rozsądną długość, pozostawiając Tobie więcej miejsca na opis tego, czym chcesz się podzielić. Pamiętaj też, że choć używanie potocznych skrótów może wydawać się kuszące, to nie wyglądają one zbyt profesjonalnie.

Naucz się używać hasztagów

Hasztagi (słowa kluczowe poprzedzone znakiem #) są bardzo ważnym narzędziem Twittera. Z jednej strony przydają się one tym, którzy wyszukują konkretne tematy używając hasztagów, z drugiej strony dzięki nim zyskujesz audytorium. Obserwuj też modne tematy — może zdołasz wykorzystać bieżące trendy w swojej komunikacji.

Pozostań ludzki

Postaraj się uniknąć automatyzacji tweetów z wykorzystaniem zewnętrznej usługi lub zatrudnienia osoby z zewnątrz. Poszukaj w firmie kogoś, kto zdoła przekazać w tweetach swój entuzjazm i satysfakcję z wykonywanej pracy. Zachęć tę osobę, aby dawała wyraz osobistym przekonaniom, jednocześnie dbając o wizerunek marki.

Podtrzymuj kontakty

Fundamentem Twittera jest dialog, więc koniecznie odpowiadaj tym, którzy się z Tobą skontaktują. Zawsze bądź uprzejmy, niezależnie od sytuacji.

Podziękuj też, jeśli ktoś przekaże jeden z Twoich tweetów swoim obserwatorom, i sam retweetuj interesujące wpisy (uprzednio dokładnie sprawdziwszy wszystkie linki). Dzięki temu Twoja firma będzie sprawiać wrażenie takiej, z którą łatwo nawiązać i utrzymywać kontakt.

Powierz pieczę nad Twitterem właściwej osobie

Najlepiej dla Twojej firmy byłoby, gdyby jedna osoba odpowiadała za aktualizowanie Twittera i odpowiadanie klientom. Wybierz kogoś, kto podchodzi z entuzjazmem do swojej pracy — pozytywne nastawienie udzieli się Twoim obserwatorom, którzy polecą Cię innym. „Poczta pantoflowa” to jeden z najlepszych sposobów, aby zostać dostrzeżonym na Twitterze.

Dostosuj swoją stronę główną na Twitterze

Większość użytkowników decyduje, czy będzie Cię obserwować podczas pierwszych odwiedzin Twojej strony głównej na Twitterze. Mądrze wykorzystaj 160-znakowy opis i dodaj odnośniki do witryny internetowej. Wykorzystaj też obraz w nagłówku do promowania marki — wstaw albo logo, albo odpowiednią fotografię. Upewnij się, że strona na Twitterze jest spójną z witryną internetową i kontami w innych serwisach społecznościowych, aby zapewnić jednolite wrażenia swoim klientom i obserwatorom.

Zachęcaj do retweetów

Zdjęcia, linki, statystyki i cytaty skuteczniej budują zaangażowanie odbiorców, więc dołączaj je do tweetów, kiedy jest to możliwe. Nie bój się też prosić innych użytkowników Twittera o podzielenie się Twoim wpisem — badania dowiodły, że taka prosta prośba znacznie zwiększa liczbę retweetów. Nie wykorzystuj wreszcie wszystkich 140 znaków — ogranicz się do 120, a celuj jeszcze niżej (optymalna liczba to 71-100 znaków), aby dać innym szansę na dopisanie komentarza do Twojego wpisu.

Nie traktuj Twittera jako medium reklamowego

Na Twitterze chodzi przede wszystkim o budowanie relacji, więc unikaj używania go wyłącznie do reklamowania swojej firmy. Okazjonalny tweet o nowym produkcie lub usłudze jest w porządku, ale większość Twoich wpisów (przynajmniej 80 procent) nie powinna mieć charakteru reklamowego ani promocyjnego. Nie przesadzaj też z liczbą wpisów — w zupełności wystarczy jeden na godzinę podczas dnia roboczego, bo stracisz obserwatorów.

Nie daj się przytłoczyć

Odpowiadanie na każdy jeden tweet może okazać się niemożliwe. Jeśli używasz Twittera do obsługi klienta, kieruj użytkowników do odpowiedniego działu albo sekcji swojej witryny — informacje te przydadzą się innym z podobnymi problemami.

Nie dziel się nieistotnymi linkami

Każdy link, którym się dzielisz, musi mieć znaczenie dla Twoich obserwatorów — im trafniejszy, tym większe wzbudza zainteresowanie. Dołącz krótki opis, a w razie potrzeby również komentarz do udostępnianego odnośnika i śledź, jakie typy cieszą się największym zainteresowaniem.

Podsumowując, Twitter jest dość prostym i efektywnym narzędziem komunikacyjnym. Warto śledzić trendy panujące w tym serwisie i reakcję swoich obserwatorów na udostępniane przez Ciebie treści, by móc skuteczniej budować zaangażowanie wokół Twojej marki.

Grafika: Flickr, autor: Spencer E Holtaway

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz