Oceń swoje cele biznesowe

Z reguły każda firma czy nawet mały przedsiębiorca mają swoje określone cele biznesowe, do realizacji których dążą. Aby realizować je skutecznie, należy trzymać rękę na pulsie i regularnie oceniać rezultat w odniesieniu do pierwotnych założeń i w razie potrzeby modyfikować cele na bieżąco. Każdy moment jest dobry, aby zastanowić się nad aktualnością swoich planów i strategii zmierzającej do ich realizacji, a już na pewno wskazane jest to zrobić przed upływem roku kalendarzowego. Zastanów się jak to wygląda w Twoim przypadku – czy jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia założonych celów? A może musisz trochę przyśpieszyć, aby sprostać oczekiwaniom Twoich klientów? W tym artykule omówimy kilka typowych obszarów, którym powinieneś przyjrzeć się bliżej, aby ocenić rezultaty swojej działalności w sieci.

Ruch na stronie

Ruch na stronie, czyli liczba użytkowników odwiedzających Twoje witryny, to parametr, który bardzo łatwo zmierzyć i który w dużej mierze odzwierciedla Twoje internetowe sukcesy. Powinieneś zawsze określać swoje oczekiwania w tym zakresie i porównywać je z rzeczywistymi wynikami, oczywiście dążąc do stałego zwiększania ruchu na stronie. Jeśli wygląda na to, że wcześniejsze prognozy nie spełnią Twoich oczekiwań, pomyśl o działaniach zwiększających widoczność w internecie – może to być reklama w wyszukiwarce, kampania display’owa albo e-mailing do nowych bądź istniejących klientów. Są to wszystko działania płatne i zależne od budżetu. W każdym przypadku musisz zachęcić klientów do kliknięcia atrakcyjną promocją cenową. W przeciwnym razie ruch na stronie może nie przełożyć się na efekt sprzedażowy.

Konwersja
Załóżmy, że udało Ci się już mocno podbić ilość odwiedzin na stronie, ale rzeczywista sprzedaż wypada poniżej oczekiwań. Jest to znak, że musisz popracować nad konwersją. Konwersja to w dużym uproszeczeniu wywołanie u odwiedzającego działania zgodnego z celem kampanii  marketingowej. W tym przypadku jest to efekt sprzedażowy – odwiedzający zmienia się w klienta. Współczynnik konwersji rozumiany jako stosunek liczby zamówień do wizyt jest jednocześnie najprostszym miernikiem naszych działań marketingowych. Jeśli Twoja witryna ma niski wskaźnik konwersji, a utrzymujesz się ze sprzedaży, musisz koniecznie zidentyfikować przyczynę, bo od tego zależy Twoje internetowe „być albo nie być”. Przyczyn problemu może być wiele. Na pierwszy ogień idzie ścieżka zakupowa – na jakim etapie klienci opuszczają koszyk? Czy od strony technicznej wszystko jest bez zarzutu? Jeśli system nie działa prawidłowo, klienci w pewnym momencie nie będą w stanie sfinalizować zakupu. Następnie zwróć uwagę na spójność komunikacji marketingowej. Materiały reklamowe muszą być powiązane z tym, co widać na stronie po przekliknięciu. Warto poprosić o opinię osobę, która nie miała jeszcze styczności ze strukturą Twojego sklepu, aby przeszła w Twojej obecności całą drogę od reklamy do kasy. Niewykluczone, że spójność komunikacyjna nie jest odpowiednio wyrazista, a struktura nawigacyjna dezorientuje i zniechęca. Najlepszym rozwiązaniem jest ujednolicenie komunkacji i maksymalne uproszczenie ściezki zakupowej. Można to zrobić np. za pomocą landing page’a, czyli mikro strony dedykowanej do danej akcji promocyjnej.  Pamiętaj także, że musisz spojrzeć szerzej na otoczenie rynkowe – czy Twoja konkurencja nie oferuje przypadkiem lepszych rabatów w tym samym czasie co Ty uruchomiłeś swoją kampanię?

Ranking w wyszukiwarkach

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych, zwana też pozycjonowaniem (Search Engine Optimization lub SEO), to kluczowy czynnik sukcesu w sieci, bez względu na wielkość firmy. Typowy internauta częściej wyszukuje firmę po nazwie, niż od razu wpisuje jej adres URL w przeglądarce. Jeśli Twoja witryna nie znajduje się wśród pierwszych wyników wyszukiwania, tracisz szansę na zdobycie wielu potencjalnych klientów. SEO to bardzo obszerny temat. Poniżej podajemy kilka prostych wskazówek, które pomogą w lepszym pozycjonowaniu Twojej strony w sieci:

  • bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami algorytmów Google – one bowiem wymuszają konkretne działania wobec wydawców witryn,
  • zidentyfikuj popularne wśród internautów słowa kluczowe, które są istotne z punktu widzenia promocji twojej oferty (np. za pomocą Google KeywordPlanner czy Ubersuggest)
  • publikuj tekst bogaty w słowa kluczowe, ale nie „upychaj” ich w sposób nienaturalny w treści strony jak również innych jej elementach,
  • w miarę możliwości często i regularnie dodawaj nową treść lub aktualizuj istniejącą np. za pomocą bloga firmowego,
  • twórz wartościowe linki – zarówno kierujące do stron zewnętrznych, jak i linki zwrotne z witryn o jakościowo dobrej treści, na przykład ze stron wiki, forów lub mediów społecznościowych – musisz mieć kontrolę nad tym, które strony linkują do Twojej i w razie potrzeby odcinać się od tych, które działają wbrew zasadom Google.
  • upewnij się, że wszystkie tagi <img> mają uzupełnione atrybuty alt w opisowy sposób.

Ponadto, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, załóż konto w Google Webmaster Tools i wykorzystaj zawarte w nim funkcje, aby jeszcze lepiej dopasować się do wymagań tej najpopularniejszej wyszukiwarki.

Mamy nadzieję, że te proste rady będą pomocne – czekamy na Twój komentarz. Pamiętaj – nigdy nie jest za późno, aby polepszyć swoje wyniki!

Źródło: Flickr, autor: photosteve101

Kategoria: E-biznes | Porady
0 komentarzy0

Twój komentarz