6 darmowych narzędzi, które usprawnią pracę webmastera

Praca przy tworzeniu strony pochłania dużo czasu. Mimo, że webmasterzy mają dzisiaj do dyspozycji ogrom kreatorów, frameworków czy bibliotek, które ułatwiają i przyspieszają projektowanie, a także późniejsze zarządzenie serwisem internetowym, nadal spędzają długie godziny nad klawiaturą, analizując linijki kodu, testując nowe rozwiązania czy doszukując się przyczyn, dlaczego coś nie chce działać jak powinno. Sprawdź poniższe narzędzia – być może niektóre z nich sprawią, że Twoja praca jako webmastera będzie odrobinę prostsza?

COLOURlovers.com

colourlovers

Szukasz odpowiedniej kolorystyki dla swojej strony? Zajrzyj na COLOURLovers. Znajdziesz tam setki gotowych palet przygotowanych przez społeczność kolor-maniaków, udostępnianych na różnych licencjach. Możesz stworzyć własną paletę kolorów, także na podstawie dowolnego zdjęcia za pomocą narzędzia PHOTOCOPA. Każdy kolor opisany jest kodem HEX, co ułatwia wykorzystanie go przy projektach WWW.

Wordmark.it

wordmarkit

Zastanawiasz się nad czcionką do swojej strony, albo jesteś ciekawy jak dany nagłówek czy slogan będzie wyglądał napisany w innym kroju? Wordmark.it to chyba najprostszy sposób, aby sprawdzić, jak zdanie czy słowo wygląda napisane wszystkimi czcionkami, które mamy zainstalowane w systemie. W dodatku zrobi to w przeglądarce, więc nie wymaga instalacji żadnych programów.

Stackoverflow

stackoverflow

Każdy, kto koduje lub projektuje, wcześniej czy później poznaje Stackoverflow. To serwis skupiający społeczność ekspertów i profesjonalistów, którzy wymieniają się pomysłami i poradami, rozwiązując programistycze (i nie tylko) zagwozdki użytkowników. Jeśli utknąłeś w swoim projekcie, zajrzyj na Stackoverflow. Zanim jednak zadasz pytanie, przejrzyj istniejące zasoby – bardzo możliwe, że odpowiedź na nie została już udzielona.

Firebug

firebug

Firebug to dodatek do przeglądarki Firefox, który pomaga sprawnie rozeznać się w layoucie wyświetlanej strony i nanieść zmiany „w locie”. Nie tylko mamy możliwość „grzebania” w kodzie CSS czy HTML, ale dodatkowo możemy wywołać konsolę i modyfikować kod JavaScript, dzięki czemu szybko sprawdzimy nowe rozwiązania i przetestujemy ewentualne ulepszenia.

Mockingbird

mockingbird

Każda strona zaczyna się od przygotowania projektu układu graficznego. Do tworzenia koncepcji layoutów idealnie nadaje się Mockingbird. Za pomocą tego narzędzia możemy tworzyć makiety stron internetowych i aplikacji, rozważać różne warianty i najlepsze pomysły – dzięki czemu zaoszczędzimy czas przy wdrażaniu projektu w życie, a przy okazji zadbamy o jego jakość pod kątem użyteczności. Darmowa wersja mockingbird pozwala stworzyć projekt zawierający do 10 podstron.

Dabblet

dabblet

Eksperymentuj z CSS i HTML w oknie przeglądarki. Dabblet pozwala testować fragmenty kodu online bez konieczności wgrywania plików na serwer. Idealnie nadaje się do szybkiego sprawdzenia np. efektów danego stylu lub działania konkretnych atrybutów/tagów.

Jeśli macie swoje ulubione narzędzia, które Waszym zdaniem zasługują na miejsce w tym zestawieniu, dajcie znać w komentarzach.

Kategoria: Technologia | Tworzenie stron www | Z Internetu
0 komentarzy0

Twój komentarz